top of page
אנחנו בתקשורת
סוכן תרבות / כאן 11
משאיות כמו שעוד לא ראיתם: אמנות יפהפייה במרחב הציבורי

אם ראיתם לאחרונה משאיות עם יצירות אמנות שמשכו את תשומת לבכם, יש סיכוי טוב שהן חלק מפרויקט ART ON THE ROAD, מיזם שמנגיש את האמנות לחברה. במסגרת הפרויקט, שיזמה אוצרת האמנות רונית רייק אחרי שחוותה פרויקט דומה במדריד, היא פנתה לאמנים מקומיים וקראה להם לצאת מהסטודיו הפרטי, לשנות את המצע ליצירה ואת אופן העבודה, ולצייר על גבי משאיות. רייק רתמה את חברת פליינג–קרגו, שראתה בכך תרומה חשובה לקהילה, ואף העמידה את המרכז הלוגיסטי של החברה שהפך אטלייה לאמנים, ובחרה לשלם שכר אמנים מלא למשתתפים בפרויקט.

התוצאה היא סוג של מוזיאון נייד שמנגיש את האמנות לציבור הרחב, כשמדי כמה שבועות מתווספת משאית חדשה. כששוחחתי עם רייק היא הסבירה שעד סוף השנה עתידות להיות על הכביש 20 משאיות, ובמהלך השנה הבאה צפויות להתווסף עוד 20. כל יצירה הינה מקורית של האמן, והתוצאה היא אוסף של יצירות אמנות בתנועה, שמאפשרות לאנשים שנוסעים בדרכים להיות שותפים כצופים חולפים ביצירות אמנות מקוריות, שצוירו על ידי אמנים ישראלים שמציגים בדרך כלל בחללים מוזיאליים.

המיזם הזה בער ברונית רייק כבר שלוש שנים, ובזמן הקרונה היא מצאה לו ביטוי כשחברה לחברת המשאיות. היא מסבירה שבעתיד תעלה פלטפורמה אינטרנטית שתמפה את מיקומי המשאיות, כך שאם אהבתם יצירה מסוימת שראיתם על גבי משאית, תוכלו לעקוב אחריה או להמליץ עליה לחברים.

בין האמנים שמשתתפים במיזם: אלה אמיתי סדובסקי, כרים אבו שקרה, קבוצת האמניות הברביזון החדש, רותי הלביץ כהן, שי אזולאי, בעז נוי, אסד עזי, איתמר פלוגי, אלעד רוזן, אלי שמיר.

הכירו את הציירים שיוצאים מהמסגרת

הבא בתור להיכנס לרשימה הוא פרויקט ציור ייחודי וחדש בישראל שנולד בהשראת פרויקט ספרדי של ציור על משאיות הנקרא ‘Truck Art Project’. פרויקט ‘אמנות בדרכים’ בהובלת האוצרת רונית רייק, מוציא את הציורים אל מחוץ לקירות המוזיאון או הבית ומנגיש אותם לקהל בכל קצוות הארץ באמצעות משאיות של Flying Cargo, החברה שגם מימנה את העלויות ושילמה את שכר האמנים. הפרויקט התחיל כפיילוט של שלושה ציירים שהתמודדו עם אתגר לוגיסטי מעניין שאילץ אותם לצייר בפורמט גדול ממדים של 7.5 מטר רוחב ו-2.5 מטר גובה, וכיום, יש כבר 9 משאיות מצוירות המסתובבות בארץ וצפויות להצטרף אליהן עוד 10 בשנה הקרובה.

ג׳רוזלם פוסט
גרוזלם-פוסט.jpg
מגזין שמנת, הארץ
שמנת.jpg
ג׳רוזלם פוסט
989B9294-9E2F-42DA-8F96-F18FAE2ED09B.png
  השבוע בעולם האמנות
דבי לוזיה

אני אוהבת פרוייקטים אמנותיים לא קונבנציונליים והנה אחד חדש ומקסים ׳אמנות בדרכים׳. האוצרת רונית רייק יזמה שיתוף פעולה עם חברת פליינג קרגו, שמשאיות שלה נוסעות בכבישי הארץ. החברה הסכימה לוותר על לוגו החברה שעד היום היה כתוב באותיות ענק על דפנות המשאית, לטובת עבודות אמנות מקוריות המצוירות ישירות על גבי המשאית על ידי אמנים מובילים, כך שכל משאית היא ייחודית. אורך המשאית 7.5 מ׳ והגובה 2.5 מטר. היא מצויירת משני צידיה. החברה מימנה את החומרים ואף משלמת שכר לאמנים, החתומים על עבודתם המקורית על גבי המשאית. האמנים שציירו עד כה הם: אלה אמיתי – סדובסקי, איתמר פלוג׳ה, אסד עזי, אלי שמיר, שי אזולאי, כרים אבו שקרה, בעז נוי, אלעד רוזן, נטליה זורבובה אנה לוקשבסקי ואולגה קונדידה. עד סוף השנה מתוכננות לציור עוד 10 משאיות שכולן כבר מתואמות עם האמנים. יציירו עוד: לארי אברמסון, גלעד אפרת, רותי הלביץ כהן, אניסה אשקר ועוד. יופי של מיזם! 

  אמנות נוסעת

אנשים שטיילו בארץ בחגים (וגם קצת קודם) נתקלו אולי במשאיות מצויירות, שמסתובבות בכבישים כאילו היו צי מטוסים יוקרתי. על התערוכה הניידת המקורית הזו, אחראית האוצרת ויזמית התרבות רונית רייק, שהזמינה אמנים נבחרים לצייר על גבי המשאיות, מתוך מחשבה על הנגשת האמנות לקהל רחב בכל רחבי הארץ, בדרך מקורית. לדבריה הרעיון צמח אחרי ההשבתה המוחלטת של תקופות הסגרים – והיא רואה בפרויקט כלי להשבת החיים לתרבות והתרבות לחיים.

  אמנות בדרכים מגיעה ליריד ׳צבע טרי׳
IMG-3726.jpg
משאיות אמנותיות

בימים אלו מושק פרויקט אמנות ייחודי בשם ART ON THE ROAD - אמנות בדרכים, במסגרתו התבקשו אמנים מובילים, לצאת מהסטודיו הפרטי, לשנות את המצע ליצירתם ואת אופן עבודתם ולצייר על-גבי משאיות של חברת פליינג קרגו.

התוצאה היא מוזיאון נייד המנגיש את האמנות לציבור הרחב, ומעשיר את המרחב בו אנו חיים. מידי כמה שבועות מתווספת לאוסף האמנות על גלגלים משאית חדשה. כל יצירה הינה יצירה מקורית המשקפת סגנונות, מוטיבים שונים טכניקות מגוונות על פי בחירת האמן, ומתאפשר מגוון יצירות מפתיע ומרתק.

Screen Shot 2021-10-19 at 14.28.24.png
גם כן תרבות / כאן
נטליה זורובובה מתארחת אצל גואל פינטו
גלי צה"ל 
מה יהיה / יואב גינאי
3
2
1
פליינג קרגו ,שגרירת אמנות בדרכים
פרוייקט "אמנות בדרכים", אמנות על משאיות

ייתכן כי נתקלתם כבר בדרכים במשאיות יחודיות של חברת פליינג קרגו שיזמה ואיפשרה לאמנים ואמניות ישראלים לצייר על דפנות המשאיות שלה וכך להפוך את המשאית לשגרירה של האמנות שלהם.  אם עד כה שימשו המשאיות לקידום ושיווק מותגים ועסקים הפעם השימוש התרחב לחשיפה קצת שונה ומעניינת לא פחות. עוד פרוייקט נפלא המנגיש אמנות במרחב הציבורי והופך את הסביבה שלנו למעניינת ואסתטית יותר. 

שמיר על משאית

שתי יצירות ענק ייחודיות שצייר האמן אלי שמיר על גבי משאית, הוצגו בבית לאמנות ישראלית, וזאת במסגרת אירוע השקת ספרו החדש של ד״ר גדעון עפרת: "אלי שמיר: עיונים ביצירותיו". ספרו של עפרת מביא מבט מקיף על יצירותיו של אלי שמיר במהלך 40 השנים האחרונות, ומתמקד ברובד האישי, הקיומי והנפשי  של האמן, וכולל פרק מיוחד המוקדש ל "משאית". נהנו מהצצה מקרוב בפרויקט ׳אמנות בדרכים׳ שבמסגרתו אמנים מובילים מציירים על משאיות נוסעות, במטרה להנגיש אמנות ברחבי הארץ: רונית רייק אוצרת הפרויקט, עידית עמיחי מנהלת הבית לאמנות ישראלית, הבמאי בן שני - יוצר הסרט ׳שיר ערש לעמק׳, הציירת נירוונה דבאח תלמידתו של שמיר, והסופר וחבר העמק מאיר שלו.

Screen Shot 2022-06-06 at 14.43.22.png
כשהמרחב הציבורי הסואן הופך לתערוכה נעה
bottom of page